Free Cell Solitaire
Free Cell Solitaire to otwarta gra karciana. Oznacza to, że wszystkie karty w grze są odkryte. Musisz dokładnie przyjrzeć się kolejności kart i strategicznie posortować je według wartości i kolorów. Twoim celem jest znalezienie asów i przeniesienie wszystkich kart na cztery stosy w kolejności rosnącej.
Zasady Free Cell Solitaire – ułożenie na stole
Tę taktyczną grę logiczną rozgrywa się przy użyciu jednej talii 52 kart. Karty są odkryte i podzielone na osiem kolumn. Do utworzenia układu używa się całej talii, czyli nie ma stosu kart rezerwowych.
Jak grać w Free Cell Solitaire?
Celem gry jest usunięcie wszystkich kart i posortowanie ich według koloru i wartości. W ramach rozłożenia można dobierać karty lub ich sekwencje. Układaj karty w porządku malejącym (król – królowa – walet – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – as), na przemian karty czerwone i czarne. W danym rozłożeniu kolor nie ma znaczenia.
Nad rozłożeniem zobaczysz osiem pustych komórek: cztery po lewej stronie zaznaczone na zielono i cztery po prawej stronie zaznaczone na niebiesko. Niebieskie komórki to stosy podstawowe. Znajdź asy i umieść je tam, aby rozpocząć usuwanie kart według koloru i w kolejności rosnącej od asa do króla.
Natomiast zielone to wolne komórki. Są one bardzo ważne, jeśli chodzi o przemieszczanie kart w rozłożeniu. Możesz użyć tych komórek do przechowywania do czterech kart z rozłożenia, których aktualnie nie używasz.
Choć pozwala to na przesuwanie niektórych kart, które akurat przeszkadzają, to umieszczanie kart w wolnych komórkach ogranicza jednocześnie twoje ruchy. Jeśli jedna komórka jest zajęta, możesz przesunąć tylko sekwencję czterech kart w obrębie rozłożenia. Za każdą dodatkową kartę zajmującą wolną komórkę liczba kart, które można przenieść w obrębie ułożenia, zmniejsza się o jedną. Gdy wszystkie wolne komórki są zajęte, możesz przesunąć tylko jedną kartę na raz.
Zasady pasjansa Free Cell – brak funkcji cofania
Wiele wersji FreeCell oferuje funkcję cofania, która pozwala graczom cofnąć jeden lub więcej ruchów, a nawet zresetować całą rundę. W tej grze nie ma takiej możliwości, co utrudnia jej ukończenie. Brak funkcji cofania zmusza graczy do dokładnego przemyślenia każdego ruchu. Przekonaj się, czy jesteś w stanie rozegrać bezbłędnie całą rundę!
Jaka jest historia pasjansa Freecell Solitaire?
FreeCell to stosunkowo nowa gra, formalnie stworzona przez Paula Alfille'a w latach 70. ubiegłego wieku. Powstała w oparciu o starszą grę o nazwie Eight Off, która jest bardzo podobna do FreeCell, z tą różnicą, że karty układa się na planszy według koloru, a nie czerwone i czarne na przemian. Tę starszą wersję obecnie nazywa się często Baker's Game.
Podczas studiów medycznych na Uniwersytecie Illinois Alfille postanowił zaprogramować grę w języku programowania TUTOR przy użyciu szkolnego systemu komputerowego PLATO, który umożliwił mu tworzenie prostych monochromatycznych wersji kart do gry. Wersja Alfille'a pozwalała również graczom na tworzenie od 4 do 10 kolumn zamiast 8, a także wybór ułatwienia lub utrudnienia gry za pomocą 1–10 wolnych komórek.
Standardowa wersja FreeCell, jaką mamy dziś, stała się bardziej znana dopiero w 1995 roku, kiedy to została spopularyzowana przez Windows jako standardowa funkcja włączona do systemów operacyjnych Windows.
Kto stworzył Free Cell Solitaire?
Ta edycja gry została opracowana przez firmę Arkadium.